Home → Departments → Computer Science & Engg

Achievements

Students' Technical Achievements.

  • CLICK HERE FOR STUDENT ACTIVITIES REPORT
  • Sl- No Student Name Event Place Month & Year Honour / Award
    1 SeemaSuresh,
    ShobhaRani.L,
    Sneha.P, Ranjitha.A,
    Navneeth .N,
    Ancia Minnel
    Pavithra .A,
    Darshini V.N,
    Nithin .H.N
    2 Days Workshop on Recent Trends in Computer Science and Information Technology" PESCE, Mandya 24th and 25th Feb 2012 Participated
    2 SeemaSuresh WIE Congress on Information Processing B.M.S College of Engineering Bangalore 24th Sep 2012 Participated
    3 Noor Afshan Fathima,
    NamithaGowda,
    Arjun MY,
    Deepak Dinesh
    Represented for IEEE Chapter Amrutha University, Coimbatore 3 October 2013 Participated
    4 Arjun.M.Y Participated Presented paper on "Script Identification Using Linear Regression Based Features".- "IEEE BRV VARDHAN -2013" REVA ITM, Bangalore 25th Oct 2013 Participated
    5 Arjun.M.Y Participated Presented paper on "Line Level Language Identification of Texts from a Tri-Lingual Document - KAGADA -2013" 10th National Student Conference organized by IEEE UVCE, Bangalore 01st Nov 2013 Participated
    6 Rahul M Ashlesh E-Summit Moonshot Design Sprint with Google and NASSCOM 2014 Participated
    7 Sharath M Microsoft students partners ----------- 2014 Selected
    8 RahulM Ashilesh C Coding contest PESCE MANDYA April 24th2014 1st Prize
    9 Abhishek C Coding contest PESCE MANDYA April 24th2014 2nd Prize
    10 Manu M S Hardware assembly PESCE MANDYA April 24th2014 1st Prize
    11 Apoorva N Hardware assembly PESCE MANDYA April 24th2014 2nd Prize
    12 Subhashini JAM[ Just aminute technical debate contest] PESCE MANDYA April 24th2014 1st Prize
    13 Shathrisha c JAM[ Just aminute technical debate contest] PESCE MANDYA April 24th2014 2nd Prize
    14 Darshini M S QUIZ PESCE MANDYA April 24th2014 1st Prize
    15 Arindum Chatterji, QUIZ PESCE MANDYA April 24th2014 2nd Prize
    16 Rakesh Mourya,
    Aishwarya
    Paper presentation on current trends in technology PESCE MANDYA April 24th2014 Participated
    17 Abhinav R B "HIJAB" in Chithrotsava,State level short movie making competition. PESCE MANDYA April 25th2014 Winner
    18 Rahul M Ashlesh workshop conducted by Google India Google Office, Gurgaon, Haryana 2nd and 3 rd March, 2015 Participated
    19 Utkarsh Kr. Ojha Debatathon -IEEE PESCE MANDYA 12th and 13th Nov 2016 Participated
    20 Utkarsh Kr. Ojha Cresco 16.0 -IEEE PESCE MANDYA 11th ,12th and 20th April 2016 2nd Prize
    21 Chetahn Kashyap Auctus 15.0-IEEE PESCE MANDYA 13th -14th Feb 2015 1st Prize
    22 Pratyush Kumar TCS-Tech Bytes-Statewide Engineering IT Quiz BITES and TCS - Bangalore 2015 Participated
    23 Pratyush Kumar IEEE All India Student and Young Professional Congress Rajagiri Scholl of Engineering and Technology, Kochi, Kerala 2015 Participated
    24 Ashwini m J TCS-Tech Bytes-Statewide Engineering IT Quiz BITES and TCS - Bangalore 2015 Participated
    25 Vishal Soni Ethical Hacking PESCE Mandya 2015 Participated
    26 Vishal Soni TCS-Tech Bytes-Statewide Engineering IT Quiz BITES and TCS - Bangalore 2015 Participated
    27 Pratyush Kumar TCS-Tech Bytes-Statewide Engineering IT Quiz BITES and TCS - Bangalore 2016 Participated
    28 Kousik.S.A Assistive Technology Hackathon All India Institute of Speech & Hearing, Manasagangotri, Mysore 2016 Participated
    29 Ranjana.H.S
    Kousik.S.A
    Detection of Alzheimers Karnataka State Level My dream Product idea contest. 2016 Third Price
    30 Amogh Babu K.A GOOGLE Croud Source Ambassador Google India 2017-2018 ---
    31 Sammith B S Best Student Award ISTE Karnataka Section 2018-2019 ---
    32 Himanshu Ranjan GOOGLE Student Ambassador Google India 2018-2019 ---
    33 Sunad.K GLUG Volunteer GLUG 2018-2019 ---
    34 Sanjay N.S Student coordinator at PESCE for Conducting “GESTURE Controlled Robot” Robosol ssociated with AAKAAR IIT BOMBAY 2018-2019 ---
    SI no
    1
    Student Name
    Seema Suresh, Shobha Rani .L, Sneha .P, Ranjitha .A, Navneeth .N, Ancia Minnel,Pavithra .A, Darshini V.N, Nithin .H.N
    Event
    2 Days Workshop on Recent Trends in Computer Science and Information Technology
    Place
    PESCE, Mandya
    Month & Year
    24th and 25th Feb 2012
    Honour/Award
    Participated
    SI no
    2
    Student Name
    Seema Suresh
    Event
    WIE Congress on Information Processing
    Place
    B.M.S College of Engineering Bangalore
    Month & Year
    24th Sep 2012
    Honour/Award
    Participated
    SI no
    3
    Student Name
    Noor Afshan Fathima, Namitha Gowda, Arjun MY, Deepak Dinesh
    Event
    Represented for IEEE Chapter
    Place
    Amrutha University, Coimbatore
    Month & Year
    3 October 2013
    Honour/Award
    Participated
    SI no
    4
    Student Name
    Arjun .M .Y
    Event
    Participated Presented paper on "Script Identification Using Linear Regression Based Features".- "IEEE BRV VARDHAN -2013"
    Place
    REVA ITM, Bangalore
    Month & Year
    25th Oct 2013
    Honour/Award
    Participated
    SI no
    5
    Student Name
    Arjun .M .Y
    Event
    Participated Presented paper on "Line Level Language Identification of Texts from a Tri-Lingual Document - KAGADA -2013" 10th National Student Conference organized by IEEE
    Place
    UVCE, Bangalore
    Month & Year
    01st Nov 2013
    Honour/Award
    Participated
    SI no
    6
    Student Name
    Rahul M Ashlesh
    Event
    E-Summit
    Place
    Moonshot Design Sprint with Google and NASSCOM
    Month & Year
    2014
    Honour/Award
    Participated
    SI no
    7
    Student Name
    Sharath M
    Event
    Microsoft students partners
    Place
    -------------
    Month & Year
    2014
    Honour/Award
    Selected
    SI no
    8
    Student Name
    RahulM Ashilesh
    Event
    C Coding contest
    Place
    PESCE MANDYA
    Month & Year
    April 24th 2014
    Honour/Award
    1st Prize
    SI no
    9
    Student Name
    Abhishek
    Event
    C Coding contest
    Place
    PESCE MANDYA
    Month & Year
    April 24th 2014
    Honour/Award
    2nd Prize
    SI no
    10
    Student Name
    Manu M S
    Event
    Hardware assembly
    Place
    PESCE MANDYA
    Month & Year
    April 24th 2014
    Honour/Award
    1st Prize
    SI no
    11
    Student Name
    Apoorva N
    Event
    Hardware assembly
    Place
    PESCE MANDYA
    Month & Year
    April 24th 2014
    Honour/Award
    2nd Prize
    SI no
    12
    Student Name
    Subhashini
    Event
    JAM[ Just aminute technical debate contest]
    Place
    PESCE MANDYA
    Month & Year
    April 24th 2014
    Honour/Award
    1st Prize
    SI no
    13
    Student Name
    Shathrisha c
    Event
    JAM[ Just aminute technical debate contest]
    Place
    PESCE MANDYA
    Month & Year
    April 24th 2014
    Honour/Award
    2nd Prize
    SI no
    14
    Student Name
    Darshini M S
    Event
    QUIZ
    Place
    PESCE MANDYA
    Month & Year
    April 24th 2014
    Honour/Award
    1st Prize
    SI no
    15
    Student Name
    Arindum Chatterji
    Event
    QUIZ
    Place
    PESCE MANDYA
    Month & Year
    April 24th 2014
    Honour/Award
    2nd Prize
    SI no
    16
    Student Name
    Rakesh Mourya , Aishwarya
    Event
    Paper presentation on current trends in technology
    Place
    PESCE MANDYA
    Month & Year
    April 24th 2014
    Honour/Award
    Participated
    SI no
    17
    Student Name
    Abhinav R B
    Event
    "HIJAB" in Chithrotsava,State level short movie making competition.
    Place
    PESCE MANDYA
    Month & Year
    April 25th 2015
    Honour/Award
    Winner
    SI no
    18
    Student Name
    Rahul M Ashlesh
    Event
    workshop conducted by Google India
    Place
    Google Office, Gurgaon, Haryana
    Month & Year
    2nd and 3 rd March, 2015
    Honour/Award
    Participated
    SI no
    19
    Student Name
    Utkarsh Kr. Ojha
    Event
    Debatathon -IEEE
    Place
    PESCE MANDYA
    Month & Year
    12th and 13th Nov 2016
    Honour/Award
    Participated
    SI no
    20
    Student Name
    Utkarsh Kr.Ojha
    Event
    Cresco 16.0 -IEEE
    Place
    PESCE MANDYA
    Month & Year
    11th ,12th and 20th April 2016
    Honour/Award
    2nd Prize
    SI no
    21
    Student Name
    Chetahn Kashyap
    Event
    Auctus 15.0-IEEE
    Place
    PESCE MANDYA
    Month & Year
    13th -14th Feb 2015
    Honour/Award
    1st Prize
    SI no
    22
    Student Name
    Pratyush Kumar
    Event
    TCS-Tech Bytes-Statewide Engineering IT Quiz
    Place
    BITES and TCS - Bangalore
    Month & Year
    2015
    Honour/Award
    Participated
    SI no
    23
    Student Name
    Pratyush Kumar
    Event
    IEEE All India Student and Young Professional Congress
    Place
    Rajagiri Scholl of Engineering and Technology, Kochi, Kerala
    Month & Year
    2015
    Honour/Award
    Participated
    SI no
    24
    Student Name
    Ashwini m J
    Event
    TCS-Tech Bytes-Statewide Engineering IT Quiz
    Place
    BITES andTCS - Bangalore
    Month & Year
    2015
    Honour/Award
    Participated
    SI no
    25
    Student Name
    Vishal Soni
    Event
    Ethical Hacking
    Place
    PESCE Mandya
    Month & Year
    2015
    Honour/Award
    Participated
    SI no
    26
    Student Name
    Vishal Soni
    Event
    TCS-Tech Bytes-Statewide Engineering IT Quiz
    Place
    BITES andTCS - Bangalore
    Month & Year
    2015
    Honour/Award
    Participated
    SI no
    27
    Student Name
    Pratyush Kumar
    Event
    TCS-Tech Bytes-Statewide Engineering IT Quiz
    Place
    BITES andTCS - Bangalore
    Month & Year
    2015
    Honour/Award
    Participated
    SI no
    28
    Student Name
    Kousik.S.A
    Event
    Assistive Technology Hackathon
    Place
    All India Institute of Speech & Hearing, Manasagangotri, Mysore
    Month & Year
    2016
    Honour/Award
    Participated
    SI no
    29
    Student Name
    Ranjana.H.S,Kousik.S.A
    Event
    Detection of Alzheimers
    Place
    Karnataka State Level My dream Product idea contest.
    Month & Year
    2016
    Honour/Award
    Third Price

    Students' Cultural Achievements

    Sl- No Student Name Event Place Month & Year Award
    1 Abhinav R B Chithrotsava [ State level short movie making competition] PESCE MANDYA 2014 WINNER
    2 Navya Rao Singing competition PESCE MANDYA 2014 WINNER
    3 Deepak Dinesh Technical fest conducted by Alvas Institute of technology, Mudbidre under the tag name chakravyuha Alvas Institute of technology, Mudbidre 2014 1st Prize
    4 Rahul M
    Ashlesh,
    Spandhana SR
    Technical fest conducted by Alvas Institute of technology, Mudbidre under the tag name chakravyuha Alvas Institute of technology, Mudbidre 2014 1st Prize
    5 Vishal Instrumental Solo Dr. B.R. Ambedkar Medical College, Bengaluru 2014 Consolation
    6 Kavyashree M.K. Classical Singing Event Alvas Institute of Technology, Moodabidri 2014 Runners up
    SI no
    1
    Student Name
    Abhinav R B
    Event
    Chithrotsava [ State level short movie making competition]
    Place
    PESCE, Mandya
    Month & Year
    2014
    Award
    WINNER
    SI no
    2
    Student Name
    Navya Rao
    Event
    Singing competition
    Place
    PESCE, Mandya
    Month & Year
    2014
    Award
    WINNER
    SI no
    3
    Student Name
    Deepak Dinesh
    Event
    Technical fest conducted by Alvas Institute of technology, Mudbidre under the tag name chakravyuha
    Place
    Alvas Institute of technology, Mudbidre
    Month & Year
    2014
    Award
    1st Prize
    SI no
    4
    Student Name
    Rahul M Ashlesh, Spandhana SR
    Event
    Technical fest conducted by Alvas Institute of technology, Mudbidre under the tag name chakravyuha
    Place
    Alvas Institute of technology, Mudbidre
    Month & Year
    2014
    Award
    1st Prize
    SI no
    5
    Student Name
    Vishal
    Event
    Instrumental Solo
    Place
    Dr. B.R. Ambedkar Medical College, Bengaluru
    Month & Year
    2014
    Award
    Consolation.
    SI no
    6
    Student Name
    Kavyashree M.K.
    Event
    Classical Singing Event
    Place
    Alvas Institute of Technology, Moodabidri
    Month & Year
    2014
    Award
    Runners up

    Intercollegiate Cultural events:

    Sl- No Name Event Place Year Award
    1 Gagan Dance Mania MIMS, Mandya April 25th, 2014 -------
    2 Kavya K T Techno Sugar -12 PESCE Mandya 9th and 10th Nov 2012 Participated
    3 Dheeraj Kumar Techno Sugar -12 PESCE Mandya 9th and 10th Nov 2012 --------
    4 Abhinav R B Short movie State level 2015 Winner
    5 Lal Vinayak Nath Shahdeo Jnana Cauvey-2015 PESCE mandya May 2015 Runners
    SI no
    1
    Name
    Gagan
    Event
    Dance Mania
    Place
    MIMS, Mandya
    Year
    April 25th, 2014
    Award
    -------
    SI no
    2
    Name
    Kavya K T
    Event
    Techno Sugar -12
    Place
    PESCE Mandya
    Year
    9th and 10th Nov 2012
    Award
    Participated
    SI no
    3
    Name
    Dheeraj Kumar
    Event
    Techno Sugar -12
    Place
    PESCE Mandya
    Year
    9th and 10th Nov 2012
    Award
    -------
    SI no
    4
    Name
    Abhinav R B
    Event
    Short movie
    Place
    State level
    Year
    2015
    Award
    Winner
    SI no
    5
    Name
    Lal Vinayak Nath Shahdeo
    Event
    Jnana Cauvey-2015
    Place
    PESCE mandya
    Year
    May 2015
    Award
    Runners

    Students' Sports Achievements

    Sl- No Name Event Place Year Award
    1 Abhist Sharma Cricket Tournament SJBIT Bangalore 2015 Participated
    2 Moses Ramdiltha Foot Ball JNNCE Shivamoga 2015 Participated
    3 Subham Kumar Foot Ball JNNCE Shivamoga 2015 Participated
    4 Vishal R. Foot Ball JNNCE Shivamoga 2015 Participated
    5 Nanjesh Gowda M.R Foot Ball JNNCE Shivamoga 2015 Participated
    6 Deepak Hand Ball GIT, Bangalore 2015 Participated
    7 Ramnivas Hockey NIEIT, Mysore 2015 Participated
    8 Raju Hockey NIEIT, Mysore 2015 Participated
    9 Ravind Gowda Tennis Tournament VTU, Belgaum. 2014 Participated
    10 Darshan S. Cricket Tournament Shimoga 2014 Participated
    11 Sharath K.V Cricket Tournament Shimoga 2014 Participated
    12 Darshan M.M Athletics Tournament VTU, Belgaum 2014 Participated
    13 Sachin S Majani Cricket Tournament PESCE, Mandya 2013 Participated
    14 Sharath K.V Cricket Tournament PESCE, Mandya 2013 Participated
    SI no
    1
    Name
    Abhist Sharma
    Event
    Cricket Tournament
    Place
    SJBIT Bangalore
    Year
    2015
    Award
    Participated
    SI no
    2
    Name
    Moses Ramdiltha
    Event
    Foot Ball
    Place
    JNNCE Shivamoga
    Year
    2015
    Award
    Participated
    SI no
    3
    Name
    Subham Kumar
    Event
    Foot Ball
    Place
    JNNCE Shivamoga
    Year
    2015
    Award
    Participated
    SI no
    4
    Name
    Vishal R.
    Event
    Foot Ball
    Place
    JNNCE Shivamoga
    Year
    2015
    Award
    Participated
    SI no
    5
    Name
    Nanjesh Gowda M.R
    Event
    Foot Ball
    Place
    JNNCE Shivamoga
    Year
    2015
    Award
    Participated
    SI no
    6
    Name
    Deepak
    Event
    Hand Ball
    Place
    GIT, Bangalore
    Year
    2015
    Award
    Participated
    SI no
    7
    Name
    Ramnivas
    Event
    Hockey
    Place
    NIEIT, Mysore
    Year
    2015
    Award
    Participated
    SI no
    8
    Name
    Raju
    Event
    Hockey
    Place
    NIEIT, Mysore
    Year
    2015
    Award
    Participated
    SI no
    9
    Name
    Ravind Gowda
    Event
    Tennis Tournament
    Place
    VTU, Belgaum
    Year
    2014
    Award
    Participated
    SI no
    10
    Name
    Darshan S.
    Event
    Cricket Tournament
    Place
    Shimoga
    Year
    2014
    Award
    Participated
    SI no
    11
    Name
    Sharath K.V
    Event
    Cricket Tournament
    Place
    Shimoga
    Year
    2014
    Award
    Participated
    SI no
    12
    Name
    Darshan M.M
    Event
    Athletics Tournament
    Place
    VTU, Belgaum
    Year
    2014
    Award
    Participated
    SI no
    13
    Name
    Sachin S Majani
    Event
    Cricket Tournament
    Place
    PESCE, Mandya
    Year
    2013
    Award
    Participated
    SI no
    14
    Name
    Sharath K.V
    Event
    Cricket Tournament
    Place
    PESCE, Mandya
    Year
    2013
    Award
    Participated

    Intercollegiate Events:

    Sl- No Name Event Place Year Award
    1 Vikas Chandra Guru Cricket Tournament NIEIT,Mysore 2016 Participated
    2 Goutham Cricket Tournament NIEIT,Mysore 2016 Participated
    3 Tejas Kumar Kho-Kho SJCE,Mysore 2016 Participated
    4 Deepak H. A . Hand Ball SJCE,Mysore 2016 Participated
    5 Gunojwal J Urs Kabaddi BGSIT ,Bellur 2016 Participated
    6 Nanjesh Gowda Football JNNCE,Shimogga 2015 Runners-up
    7 Shubam kumar Football SJCE,Mysuru 2015 Winners
    8 Shubam kumar Football JNNCE,Shimogga 2015 Runners-up
    9 Nanjesh Gowda Football SJCE,Mysuru 2015 Winners
    10 Goutham K S Hand Ball ATME Mysore 2015 Participated
    11 Mohan Kumar Hand Ball ATME Mysore 2015 Participated
    12 Deepak Hand Ball ATME Mysore 2015 Participated
    13 Moses Ramdinthara Foot ball SJCE Mysore 2015 Participated
    14 Shubham Kumar Foot ball SJCE Mysore 2015 Participated
    15 Visha; R. Foot ball SJCE Mysore 2015 Participated
    16 Nanjesh Gowda M.R Foot ball SJCE Mysore 2015 Participated
    17 Darshan M.M Basket Ball PESCE, Mandya 2015 Participated
    18 Kumar Mrinal Basket Ball PESCE, Mandya 2015 Participated
    19 Gunojwal Kabaddi BGSIT, Bellur 2015 Participated
    20 Suchith R Tennis Tournament GIT, Bangalore 2015 Participated
    21 Shantha Raman S. Shuttle Bad minton NIE, Mysore 2015 Participated
    22 Krithika K ThrowBall tournament GSSS, Mysore 2015 Participated
    23 Vishal Foot Ball PESCE, Mandya 2014 Participated
    24 Moses Ramdinthara Foot Ball PESCE, Mandya 2014 Participated
    25 Gowtham K.S. Hand Ball JNNCE, Shimoga 2014 Participated
    26 Deepak Hand Ball JNNCE, Shimoga 2014 Participated
    27 Chethan K.N Kho-Kho BGSIT, BellurSJMIT, Chitrdurga 2014 Participated
    28 Varananda B.M Kho-Kho BGSIT, BellurSJMIT, Chitrdurga 2014 Participated
    29 Rajashekar Gowda H.Biradar Hockey Mysore 2014 Participated
    30 Vishal R. Kabaddi GMIT, KM.Doddi 2014 Participated
    31 Harshith K.S Kabaddi GMIT, KM.Doddi 2014 Participated
    32 Kshitiz Raj Baskte Ball GCE, Ramanagar 2014 Participated
    33 Gowtham Ball Badminton Alva's Engg College Mangalore 2014 Participated
    34 Arjun Shuttle Badminton NIE, Mysore 2014 Participated
    35 Abhishek Shuttle Badminton NIE, Mysore 2014 Participated
    36 Chethan Kashyap Table Tennis VTU Regional Office, Mysore 2014 Participated
    37 Ravind Gowda Tennis Tounament MSRIT, Bangalore 2013 Participated
    38 Karan A. Tennis Tounament MSRIT, Bangalore 2013 Participated
    39 Gowtham Ball Badminton JNNCE, Shimoga 2013 Participated
    40 Basavanna Athletics JNNCE, Shimoga 2013 Participated
    41 Nithin Gowda Kabaddi PESCE, Mandya 2013 Participated
    42 Ranjitha Discuss Throw Sir M.Visvesvaraya Institute of Technology" ,Yelanka Bangalore 13th to 16th April 2011. Participated
    SI no
    1
    Name
    Vikas Chandra Guru
    Event
    Cricket Tournament
    Place
    NIEIT,Mysore
    Year
    2016
    Award
    Participated
    SI no
    2
    Name
    Goutham
    Event
    Cricket Tournament
    Place
    NIEIT,Mysore
    Year
    2016
    Award
    Participated
    SI no
    3
    Name
    Tejas Kumar
    Event
    Kho-Kho
    Place
    SJCE, Mysore
    Year
    2016
    Award
    Participated
    SI no
    4
    Name
    Deepak H. A .
    Event
    Hand Ball
    Place
    SJCE, Mysore
    Year
    2016
    Award
    Participated
    SI no
    5
    Name
    Gunojwal J Urs
    Event
    Kabaddi
    Place
    BGSIT ,Bellur
    Year
    2016
    Award
    Participated
    SI no
    6
    Name
    Nanjesh Gowda
    Event
    Football
    Place
    JNNCE,Shimogga
    Year
    2015
    Award
    Runners-up
    SI no
    7
    Name
    Shubam kumar
    Event
    Football
    Place
    SJCE,Mysuru
    Year
    2015
    Award
    Winners
    SI no
    8
    Name
    Shubam kumar
    Event
    Football
    Place
    JNNCE, Shimoga
    Year
    2015
    Award
    Runners-up
    SI no
    9
    Name
    Nanjesh Gowda
    Event
    Football
    Place
    SJCE,Mysuru
    Year
    2015
    Award
    Winners
    SI no
    10
    Name
    Goutham K S
    Event
    Hand Ball
    Place
    ATME Mysore
    Year
    2015
    Award
    Participated
    SI no
    11
    Name
    Mohan Kumar
    Event
    Hand Ball
    Place
    ATME Mysore
    Year
    2015
    Award
    Participated
    SI no
    12
    Name
    Deepak
    Event
    Hand Ball
    Place
    ATME Mysore
    Year
    2015
    Award
    Participated
    SI no
    13
    Name
    Moses Ramdinthara
    Event
    Foot Ball
    Place
    SJCE Mysore
    Year
    2015
    Award
    Participated
    SI no
    14
    Name
    Shubham Kumar
    Event
    Foot Ball
    Place
    SJCE Mysore
    Year
    2015
    Award
    Participated
    SI no
    15
    Name
    Visha; R.
    Event
    Foot Ball
    Place
    SJCE Mysore
    Year
    2015
    Award
    Participated
    SI no
    16
    Name
    Nanjesh Gowda M.R
    Event
    Foot Ball
    Place
    SJCE Mysore
    Year
    2015
    Award
    Participated
    SI no
    17
    Name
    Darshan M.M
    Event
    Basket Ball
    Place
    PESCE, Mandya
    Year
    2015
    Award
    Participated
    SI no
    18
    Name
    Kumar Mrinal
    Event
    Basket Ball
    Place
    PESCE, Mandya
    Year
    2015
    Award
    Participated
    SI no
    19
    Name
    Kumar Mrinal
    Event
    Basket Ball
    Place
    PESCE, Mandya
    Year
    2015
    Award
    Participated
    SI no
    20
    Name
    Gunojwal
    Event
    Kabaddi
    Place
    BGSIT, Bellur
    Year
    2015
    Award
    Participated
    SI no
    21
    Name
    Suchith R
    Event
    Tennis Tournament
    Place
    GIT, Bangalore
    Year
    2015
    Award
    Participated
    SI no
    22
    Name
    Shantha Raman S.
    Event
    Shuttle Bad minton
    Place
    NIE, Mysore
    Year
    2015
    Award
    Participated
    SI no
    23
    Name
    Krithika K
    Event
    Throw Ball tournament
    Place
    GSSS, Mysore
    Year
    2015
    Award
    Participated
    SI no
    24
    Name
    Vishal
    Event
    Foot Ball
    Place
    PESCE, Mandya
    Year
    2014
    Award
    Participated
    SI no
    25
    Name
    Moses Ramdinthara
    Event
    Foot Ball
    Place
    PESCE, Mandya
    Year
    2014
    Award
    Participated
    SI no
    26
    Name
    Gowtham K.S.
    Event
    Hand Ball
    Place
    JNNCE, Shimoga
    Year
    2014
    Award
    Participated
    SI no
    27
    Name
    Deepak
    Event
    Hand Ball
    Place
    JNNCE, Shimoga
    Year
    2014
    Award
    Participated
    SI no
    28
    Name
    Chethan K.N
    Event
    Kho-Kho
    Place
    BGSIT, Bellur
    SJMIT, Chitrdurga
    Year
    2014
    Award
    Participated
    SI no
    29
    Name
    Varananda B.M
    Event
    Kho-Kho
    Place
    BGSIT, Bellur
    SJMIT, Chitrdurga
    Year
    2014
    Award
    Participated
    SI no
    30
    Name
    Rajashekar Gowda
    H.Biradar
    Event
    Hockey
    Place
    Mysore
    Year
    2014
    Award
    Participated
    SI no
    31
    Name
    Vishal R.
    Event
    Kabaddi
    Place
    GMIT, KM.Doddi
    Year
    2014
    Award
    Participated
    SI no
    32
    Name
    Harshith K.S
    Event
    Kabaddi
    Place
    GMIT, KM.Doddi
    Year
    2014
    Award
    Participated
    SI no
    33
    Name
    Kshitiz Raj
    Event
    Baskte Ball
    Place
    GCE, Ramanagar
    Year
    2014
    Award
    Participated
    SI no
    34
    Name
    Gowtham
    Event
    Ball Badminton
    Place
    Alva's Engg College Mangalore
    Year
    2014
    Award
    Participated
    SI no
    35
    Name
    Arjun
    Event
    Shuttle Badminton
    Place
    NIE, Mysore
    Year
    2014
    Award
    Participated
    SI no
    36
    Name
    Abhishek
    Event
    Shuttle Badminton
    Place
    NIE, Mysore
    Year
    2014
    Award
    Participated
    SI no
    37
    Name
    Chethan Kashyap
    Event
    Table Tennis
    Place
    VTU Regional Office, Mysore
    Year
    2014
    Award
    Participated
    SI no
    38
    Name
    Ravind Gowda
    Event
    Tennis Tounament
    Place
    MSRIT, Bangalore
    Year
    2013
    Award
    Participated
    SI no
    39
    Name
    Karan A.
    Event
    Tennis Tounament
    Place
    MSRIT, Bangalore
    Year
    2013
    Award
    Participated
    SI no
    40
    Name
    Gowtham
    Event
    Ball Badminton
    Place
    JNNCE,Shimoga
    Year
    2013
    Award
    Participated
    SI no
    41
    Name
    Basavanna
    Event
    Athletics
    Place
    JNNCE,Shimoga
    Year
    2013
    Award
    Participated
    SI no
    42
    Name
    Nithin Gowda
    Event
    Kabaddi
    Place
    PESCE, Mandya
    Year
    2013
    Award
    Participated
    SI no
    43
    Name
    Ranjitha
    Event
    Discuss Throw
    Place
    Sir M.Visvesvaraya Institute of Technology" ,Yelanka Bangalore
    Year
    13th to 16th April 2011.
    Award
    Participated

    Students' Social Service Achievements

    Sl- No Student Name Event Year Award
    1 Pratyush Kumar
    Ashwini m J
    Chetahn Kashyap
    Internet Awareness Programme for Rural Students 2016 Participated
    2 Goutham K S
    Nithin Gowda
    Pratyush Kumar
    Internet Awareness Programme for Rural Students 2015 Participated
    3 Arjun .M .Y
    Akshay Gudi.
    Spandana S.R
    Internet Awareness Programme for Rural Students 2014 Participated
    4 All Students From CS & E Eye Donation Camp 2011 Participated

    Students List of ISTE-Youth Red Cross Wing

    Sl-No. Student Name
    1 Vishal Soni
    2 Rubal Gupta
    3 Spandana S R

    Students List of NCC Students

    Sl-No. Student Name
    1 Darshan M Chakrasali
    2 Nanjesh Gowda M R

    Events attended by NCC Students

    Sl- No Event Place Year
    1 National Integration Camp-II Uttar Pradesh Directorate Varanasi 2016
    2 Combined Annual Training Camp Ilawala, Mysuru 2016
    3 NCC Directorate Madikeri 2011
    4 Inter Directore NCC Hockey Championship Rourkela 2010

    Students' outstanding Achievements for last three years.

    • Amogh Babu K.A , Student Regional Co-Ordinator of GLUG Associated to Free Software Movement Karnataka( FSMK) in the year 2017-18.
    • Shivani Naik,GOOGLE Student Ambassador of the year 2017-18
    • Rahul M Ashlesh(4PS12CS088) selected as "Google Student Ambassador" for the year 2014-2015 founded in Google Student Club, PESCE, Mandya.
    • Arjun M.Y(4PS11CS015) selected as "Mozilla Firefox Ambassador" for the year 2014.
    • Akshay Gudi(4PS10CS004) participated in Entrepreneurship week-India-2014 conducted by NEN-National Entrepreneurship Network under Wadhwani Foundations and was awarded with "Honor Roll award" a certificate of achievement awarded to P.E.S.College of Engineering, Mandya.
    • Sharath.M (4PS09CS089) "Microsoft Student Ambassador" for the year 2013-14.
    • Vyshak B.S(4PS09CS121) best student award from ISTE in the year 2013-2014.
    • Navneeth N, Nithin H N, Yashvant N under the guidance of Dr. M C Padma, Professor and Head, department of CS&E, won II place in Infosys Project Innovation 2014 Challenge for the project entitled "GHOST PROTOCOL" which was held on 21st May 2014 at Infosys Mysore.
    • The Google Students Group Developed and launched an App on 22nd October 2013 for the faculty and students of our College EacyCatch-PESCE: A time table App (Launched on Play Store).
    • Arka Deb(4PS11CS016) "Google Student Ambassador" for the year 2012-13.
    • Akshay Gudi(4PS10CS004) Star Performer "GNU/LINUX User's Group"(GLUG), 10th Nov 2013
    • Rahul M.Ashlesh(4PS12CS088), Spandana S.R.(4PS12CS11) won 1st prize each in "Debate & Parliamentary Debate" participated in Technical fest conducted by alvas Institute of Technology, Moodabidri during the year 2014.
    • Akshay Gudi(4PS10CS004) was selected as a best student and he was awarded with "Best Student Award 2013" by Indian Society for Technical Education-2013 which was held on 25th Aug 2013.
    • Spandana S.R.(4PS12CS111) won 3rd place in debate conducted by "HALCYON' 13-SIT", Bangalore during the year 21st -23rd Nov 2013.
    • Rahul M.Ashlesh(4PS12CS088) attended "One Day Summit –Moon shot design Sprint with Google and NASSCOM" held on 21st September 2014 and got selected in Google Student Club.